top of page
iStock-1129117264.jpg

ARIZALAR VE SEBEPLERİ

Teknolojinin gelişmesi ile insan hayatının vazgeçilmez bir parçası haline gelen elektronik cihazların ortalama ömürleri eski zamanlara oranla artık pek de uzun değildir. Firmalar cihazlar için belirli garanti süreleri sunmaktadır. Uluslararası düzeyde bu süre 1 yıldır ve ülkelere göre değişiklik göstermektedir. Örneğin Bosch Almanya bulaşık makinesi, fırın, set üstü ocak, davlumbaz, çamaşır makinesi, buzdolabı gibi beyaz eşyalar için 1 yıl garanti vermektedir. Ülkemizde bazı markalarda değişiklik gösterse de ortalama yasal garanti süresi 2 yıldır.

Elektronik cihazların ömürleri iki yıldan fazla olsa da garanti süresi bitiminde genelde cihazlar hemen bozulmaktadır. 18. ve 19. yüzyıllarda sanayi devrimi ardından, talebin artması ve bununla birlikte üretici firmaların çoğalması arzdan fazla hale gelmiştir. Ayrıca gelişen ve daha karmaşık hale gelen cihazlar daha kolay arızalanır hale gelmiş, teknoloji geliştikçe cihazların tamir edilmesi değil, yenisi değiştirilmesi amaçlanmıştır.

Tüketicilerde tamiri yenisinden de pahalı hale gelen cihazları ve arızalarını daha iyi tanımaya çalışmaktadır. Hazırladığımız bu yazı bir arıza rehberi değildir. Genel arızaların neler olduğu ve sebepleri üzerinedir.

Firma olarak servisini gerçekleştirdiğimiz bir çok cihaz bulunmaktadır. Bunlar klima, kombi ve beyaz eşya şeklinde 3 gruba ayırabiliriz.

Çoğu müşteri cihazlarında gerçekleşen arızanın ne olduğunu ve nasıl çözümlenebileceğinin merak etmektedir. Bu yazımızda 3 gruba ayırdığımız cihazlarla ilgili genel arıza ve çözümleri ve hata kodlarını paylaşacağız.

bottom of page